10 kroků k zero waste

Myšlenkou zero waste v domácnosti se jako první ve své knize Domácnost bez odpadu zabývala Bea Johnson. Ačkoliv označení zero waste nás (přeložíme-li jej doslovně jako zero (nula) a waste (odpad)) vede k domněnce, že cílem je produkovat nulový odpad, úplná pravda to není. Filozofie zero waste nás má spíše inspirovat ke změně našeho uvažování a chování, která logicky vyúsťuje k minimalizaci odpadu a našeho negativního vlivu na přírodu. Zredukovat tvorbu odpadu se vám nepodaří přes noc, to je jasné. Abyste kvůli své nedočkavosti neztratili motivaci hned za startovní čárou, inspirujte se pro začátek naším seznamem 10 kroků k zero waste. 

  1. Na počátku cesty za zero waste stojí slovo NE. Prvním principem redukce odpadu je totiž odmítnutí (neboli refuse). Jestliže máte doma koše na tříděný odpad, je to určitě skvělá věc. Pořád bychom ale měli mít na paměti, že nejlepším odpadem je ten, který nikdy nevznikne. 
  2. Vytvořte si nákupní seznam a jídelníček. Předejdete tím hromadění potravin, které nakonec nestihnete spotřebovat. A navíc si předem ujasníte, zda k jednotlivým položkám ve vašem seznamu neexistují bezobalové varianty. 
  3. Postavte se k plotně. Tím, že si doma připravíte svou oblíbenou pomazánku, upečete bábovku nebo si přichystáte müsli tyčinky, ušetříte nejen velké množství obalových materiálů, ale také svou peněženku. 
  4. Zaveďte znovu výměnný obchod. Najde se u vás doma něco, co už nevyužijete? A jste si jistí, že někomu jinému by daná věc neposloužila? Než abyste vyhazovali nepotřebné oblečení, nádobí či nábytek, zkuste ho nabídnout svým známým, nebo využijte takzvané swapovací skupiny na facebooku. S největší pravděpodobností získáte zase vy naoplátku něco, co byste si jinak museli kupovat. 
  5. Second handy nepředstavují jen možnost, jak při nákupu oblečení ušetřit. Obohacením svého šatníku o kousek, který už před námi někdo vynosil, totiž zároveň nevytváříme poptávku po stále nových módních kolekcích.
  6. Oprostěte se od plastových sáčků a tašek. Na nákupy si noste vlastní znovupoužitelné sáčky na ovoce, zeleninu a pečivo. Celý nákup si domů odneste buď v nějaké z krabic, kterých mají v obchodě nespočet, nebo ve vlastní látkové tašce či síťovce. 
  7. Mějte u sebe vlastní láhev na vodu. Pitím vody z pet lahví si nejen zahráváte se zdravím, ale navíc po sobě zanecháváte zbytečný plastový odpad, který se rozkládá stovky let. Mini tip: Až si budete v létě vychutnávat domácí limonádu v kavárně, zkuste si místo plastového brčka vyžádat brčko znovupoužitelné, nebo si jedno rovnou pořiďte. Sáhnete po bambusovém, nebo nerezovém
  8. Odličujte se udržitelně. Péče o pleť je pro každou z nás dennodenní samozřejmostí. Místo vatových odličovacích tampónků, které putují rovnou do koše na odpadky, si pořiďte tampónky látkové a pratelné. Je jednoduché si je vyrobit doma, případně pokud se na to necítíte, můžete je zkusit vyměnit ve swapovací skupině třeba za nějaký váš přebytek (viz bod 4). 
  9. Nakupujte bez obalu. Nakupovat v bezobalových obchodech do vlastních nádob je mnohem jednodušší, než si myslíte. První krůčky ale můžete udělat už v běžném obchodě. Zaměřte se na nebalené potraviny a na potraviny balené v papíru či ve skle. Lepší volbou je i nákup objemnějšího balení například rýže nebo těstovin. 
  10. Nahraďte plastové zubní kartáčky za bambus. Až nadejde čas, kdy bude potřebovat obměnit váš zubní kartáček, vyzkoušejte ten vyrobený z bambusu. Kvalitou se vyrovnají běžným kartáčkům. Liší se jenom v tom, jak s nimi naložíte po jejich opotřebení. Bambusové kartáčky totiž nepatří do směsného odpadu, ale do kompostu, kde by se dle údajů od výrobce měly rozložit. Další variantou je rukojeť kartáčku přihodit například do krbu. 

006-10-kroku-k-zero-waste02

Kroků, které můžete na cestě k redukci odpadu udělat, je nepočítaně a je jen na vás, které z nich se rozhodnete zavést do svého každodenního života. Ve chvíli, kdy se vám princip zero waste dostane pod kůži, nebude vám život bez odpadu připadat nijak složitý. Právě naopak! Zero waste vás totiž dokáže naučit, že méně věcí znamená také méně starostí a více radosti. 

Zároveň není nutné ke všem činnostem přistupovat s myšlenkou na zero waste. Schůdnější variantou je možná soustředit se na omezení našeho dopadu na životní prostředí jako takové. Zkuste se například zamyslete nad tím, jak často a jakým způsobem cestujete na dovolenou, nebo si do nákupního košíku místo exotického ovoce z dovozu vložte to z českých polí. Zdroje: https://blog.srneczek.cz/clanky/zero-waste-domacnost-pro-zacatecniky-pojdme-na-to-i?s=ekodomacnost-pro-zacatecniky-pojdme-na-to-i

https://ecoblog.cz/zero-waste/tipy-pro-zero-waste-10-tipu-jak-zacit/

https://zivotbezfiltru.cz/jak-zacit-se-zero-waste/

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení