9 důvodů, proč omezovat spotřebu jednorázových (plastových) obalů

Ekologie a ochrana životního prostředí jsou dnes velmi často skloňované termíny. O tom, že jednorázové plasty přispívají ke znečištění planety, asi není třeba moc diskutovat, ale důvodů proč jejich spotřebu omezit, se dá určitě najít mnohem víc. Sepsal jsem devět důvodů, proč by bylo dobré, abychom snížili spotřebu jednorázových plastových (nejen) obalů.

 

  1. Rozkládají se stovky letPet lahve se rozkládají klidně i 100 let. Sklo tisíce let a polystyren snad dokonce i deset tisíc let, ale to se neví, protože s tím samozřejmě nemáme zkušenost. Odpady se hromadí a to, že je zahrabeme do země, nám nepomůže. Ony totiž nezmizí, naopak se mohou dostat do spodních vod a začít škodit.
  2. Recykluje se asi jen 30%Mohlo by se zdát, že koupit si jednorázový plastový obal a vyhodit ho do žlutého kontejneru je něco, co je super. Ano, něco se zrecykluje, ale je to jen asi 30%. Navíc i recyklace je energeticky náročný proces. Proto je lepší odpad v první řadě vůbec nevytvářet, až v další fázi ho třídit.
  3. Znečišťují oceány - Odpadkový ostrov v Tichém oceánu je prý už velký jako Německo. Do oceánu se ročně dostane na osm milionů tun plastů. Velká část z těchto odpadků je tvořena právě jednorázovými plasty.
  4. Zabíjí a zraňují zvířata - Plast je past nejen pro lidi, ale často také pro zvířata. Nejen, že se jim kusy plastů dostávají do těla a tím škodí. Plasty je také mohou omezit v pohybu, namotat se jim na různé části těla a tím je zranit nebo usmrtit.
  5. Škodí našemu zdraví - O mikroplastech ve vodě jste jistě již slyšeli. Čím více se nachází plastů v oceánech, řekách a všeobecně v přírodě, tím větší je riziko, že se nám dostanou do těla a budou v něm páchat škody.
  6. Hromadí se na planetě - Planetu máme jen jednu a pokud se tu za pár let nechceme brodit v odpadcích, měli bychom změnit od základu své jednání a přístup k odpadu. Vezměte si, že je nás tu skoro 8 miliard, tudíž není možné jednat stále stejně ohledně jednorázových obalů a čekat, že se to samo nějak vyřeší a zamete pod koberec. Planeta žádný koberec nemá!
  7. Nevypadá to hezky - Nad tímto bodem by možná někdo mávl rukou, ale když jdu na procházku lesem a vidím tam petky a igelitové pytlíky, kazí mi to dojem z výletu. Čím víc jednorázových plastů na planetě je, tím více na ně budeme narážet na místech, kam rozhodně nepatří - v lese, ve vodě, na plážích a podobně.
  8. Velká spotřeba fosilních paliv - Všichni víme, že plasty jsou z ropy, což je omezený zdroj, který se jednou vyčerpá. I z tohoto důvodu bychom měli omezit spotřebu plastů na jedno použití.
  9. Uhlíková stopa - Uhlíková stopa je jedním z ukazatelů, jak moc člověk zatěžuje planetu. Čím více jednorázových věcí člověk koupí, tím samozřejmě zatěžuje planetu víc. Chceme, aby po nás zůstala krásná planeta nebo svým potomkům přenechám hroudu odpadků?

Tento článek sice upozorňuje na jednorázové plastové obaly, ale podle mě je podstatné snažit se eliminovat jednorázové obaly všeobecně, protože i papírové a další obaly zatěžují planetu a ekosystém. Jsou náročné na výrobu a spotřebovávají mnoho surovin.

Nebrojím proti plastům všeobecně. V mnoha odvětvích nám pomáhají a usnadňují život. Byl bych ale rád, kdybychom se více zamýšleli nad tím, co kupujeme, jak je to zabaleno, zda to potřebujeme a jestli třeba není bezobalová alternativa, kterou bychom mohli využít.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení