Byl jednou jeden korek

Korek jako materiál má spousty možností využití. Můžeme jej najít nejen ve stavebninách, v potravinářském průmyslu a velmi moderní je momentálně využití korku v souvislosti s oděvy nebo doplňky. Možná jste si mohli všimnout, že na našem e-shopu nabízíme korkové peněženky anebo taky třeba korkové náušnice. Jelikož nám korek přijde jako materiál s velmi zajímavým potenciálem, rozhodli jsme se pro vás o něm připravit článek!

cork-oak-505260_1280

O praktičnosti korku dosti vypovídá, že jej známe z četných archeologických nálezů. V hrobkách ve starém Egyptě byly nalezeny nádoby s korkovým uzávěrem a je pravděpodobné, že našel už tenkrát využití i v jiných oblastech a stejně tak v antické říši římské. Stovky let byl historicky používán také jako střešní a podlahová krytina ve středoevropských zemích, v létě totiž udrží příjemně chladno a v zimě izoluje od chladu, což se v těchto krajích více než hodilo. V novodobé historii jsou zmínky o korku již v 15. století, nicméně více rozšíreným materiálem se stal až v 17. století. Do té doby se sbíral korek z volně rostoucích stromů, ale kolem poloviny 17. století začaly vyrůstat první korkové plantáže. 

Korek se získává z kůry korkového dubu a jeho největšími vývozci jsou Španělsko a Portugalsko, kteří dohromady produkují více než 50 % světové produkce. Výroba korku je dlouhodobě udržitelná, protože se strom kvůli získání korku nemusí pokácet, ale sklidí se pouze jeho kůra. Do 8 až 10 let se kůra na stromě obnoví v tloušťce 2–5 cm a lze ji znovu sklidit. Zároveň jsou díky korku zalesňovány dříve vykácené oblasti. Z mladého stromu se při každé produkci sklidí okolo 16 kg korku, ze starších pak i neuvěřitelných 220 kg!

korkova-penezenka01

Korkovník dosahuje výšky 12–18 metrů a obvod kmene je 2–3 metry. Pro první produkci je možné použít strom, kterému je nejméně 20 let a je zajímavé, že první, a občas i druhá, produkce jsou nekvalitní. Tento korek se používá převážně na podlahové krytiny, v obuvnickém průmyslu atp. Každý strom může mít pak před sebou i 150 let aktivní produkce korkové kůry.

Věděli jste, že se korek používá k leštění diamantů? Je také nehořlavý (maximálně se opálí na povrchu) a i díky jeho hypoalergennosti je možné ho využít v mnohých oblastech. Korek (nebo také jinak korková kůže) je voděodolný, takže je možné ho čistit obyčejnou vodou a samotnému materiálu se nic nestane. Pokud špínu i přes to nevyčistíte, nemusíte se bát použít trošku eko mýdla.

korkove-nausnice01

Krásný přírodní vzhled korkové kůže je vhodný pro každého, kdo chce žít v souladu s přírodou a zároveň si potrpí na kvalitní produkty s dlouhou životností. Nejen pro pány máme v naší nabídce peněženky, pásky, především pro dámy pak náhrdelníky, náramky a náušnice. Doplňky z korku se mohou stát opravdu originálním doplňkem každého outfitu. 

A jak to máte s korkovými doplňky vy? Pokud máte nějaký nápad na to, co byste na e-shopu rádi viděli v budoucnu, budeme rádi, když se s námi podělíte například na našem emailu info@feelhappy.cz. O všech novinkách informujeme také na našich sociálních sítích na Instagramu a na Facebooku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení