Je ekonomický růst opravdu to nejdůležitější?

Ekonomický růst - známý pojem, který nám má definovat něco hodnotného, přínosného a pozitivního. Je ale možné, aby všechno a všude stále do nekonečna rostlo? Je možné přehlížet všechny ostatní aspekty a sledovat jen ekonomické ukazatele a grafy? Nejspíše ano, ale udržitelné to není.

Planeta Země je jen jedna a ona se kupodivu nezvětšuje. Kam tedy chceme stále růst, co všechno chceme ještě vytěžit?  A kolik odpadu chceme vytvořit, než nám dojde, že už ho není kam vyhazovat? 

Průměrně jeden člověk v Česku vyprodukuje přibližně 400 kg komunálního odpadu za rok. Významná část skončí na skládce či ve spalovně a vůbec se nezrecykluje a spousta lidí také stále netuší, jak správně a efektivně třídit odpad.

005-je-ekonomicky-rust-02

Pojďme se tedy zkusit více zamýšlet nad tím, zda za našimi nákupy zůstává něco víc, než jen naše vlastní chvilkové potěšení a cizí ekonomický zisk. 

Zkusme se na to podívat tak, jako by každý nákup byl ve skutečnosti hlasovací lístek. Potřebujeme další tričko za stovku, každý rok nový telefon, létat pravidelně letadlem? Potřebujeme se každý den koupat nebo si neustále kupovat jednorázové obaly? Vždy když vytáhneme peněženku, hlasujeme pro to, jaký svět v blízké budoucnosti vytvoříme.

Uvědomuji si, že je nás na Zemi 7,5 miliardy a těžko zalezeme zpátky do jeskyně, i když se současným trendem nárůstu cen bydlení od toho mnohdy nemáme daleko :). Každý z nás zanechává a bude zanechávat určitou stopu znečištění, to je jasné. Nejde o to, abychom netvořili žádný zbytečný odpad, protože to v podstatě nejde. Důležité je v prvé řadě zamyslet se nad vlastním prospěchem v poměru s benefity pro společnost, potažmo pro planetu Zemi. 

005-je-ekonomicky-rust-03

Můžeme každý den společně pracovat na tom, abychom svou stopu snižovali místo toho, abychom jeden druhého obviňovali, že si zrovna koupil něco v plastu nebo letěl na dovolenou. Suďme méně a inspirujme více - svým příkladem. S každou změnou začínejme u sebe a ptejme se, co můžeme udělat jinak, aby se planetě, našemu jedinému domovu, “lépe dýchalo” a hlavně, aby se “lépe dýchalo” i v budoucnu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení