Vitamín A

Nejprodávanější

3 položek celkem
nutrisorb vitamin A vegan
295 Kč

Jednoduchá kombinace extra virgin olivového oleje a vitamínu A.

2862
vitamin a kapsle vegan cytoplan
229 Kč

Sliznice, zrak, imunita. To vše ovlivňuje tento veledůležitý vitamín. 

2875
augenweide vitamin a kapky naturtreu
639 Kč

Vitamín A ve vysoce koncentrovaných kapkách. Zejména pro ty, kteří neumí správně přetvořit beta-karoten na vitamín A.

2472

Vitamín A (retinol) se podílí především na regeneraci pokožky a sliznice, proto se používá například k léčbě akné či jiných kožních onemocnění. Důležitou úlohu hraje i ve správném fungování pohlavních orgánů. V rostlinných zdrojích se nachází v podobě pro-vitamínu betakarotenu, který se až následně přeměňuje na funkční vitamín v játrech. V živočišných zdrojích oproti tomu naleznete už přímo vitamín A.

Denní doporučený příjem vitamínu A: 0,8 mg/den 

Kde se vitamín nachází: mrkev, zelí, kedluben, špenát, papriky, rajčata, čekanka, petržel, kukuřice, cuketa, brokolice, kapusta, chřest, květák, pór, meruňky, ibišek, luštěniny, vaječný žloutek, mléčné výrobky, rybí játra  

Nedostatek vitamínu: Projevuje se zhoršeným viděním za šera, vysycháním a častými záněty oční rohovky, suchou kůží, padáním vlasů, poruchami plodnosti, narušením dýchacího a trávicího traktu. 

Nadbytek vitamínu: Vyvolává bolesti hlavy, nevolnost, ztrátu vlasů, poruchy menstruace, poškození sleziny, jater a kostí. Předávkování vitamínem A je velmi nebezpečné především u těhotných žen, jelikož přispívá ke vzniku vrozených vývojových vad a může vyvolat i potrat.