Vitamín A

Vitamín A (retinol) se podílí především na regeneraci pokožky a sliznice, proto se používá například k léčbě akné či jiných kožních onemocnění. Důležitou úlohu hraje i ve správném fungování pohlavních orgánů. V rostlinných zdrojích se nachází v podobě pro-vitamínu betakarotenu, který se až následně přeměňuje na funkční vitamín v játrech. V živočišných zdrojích oproti tomu naleznete už přímo vitamín A.

Denní doporučený příjem vitamínu A: 0,8 mg/den 

Kde se vitamín nachází: mrkev, zelí, kedluben, špenát, papriky, rajčata, čekanka, petržel, kukuřice, cuketa, brokolice, kapusta, chřest, květák, pór, meruňky, ibišek, luštěniny, vaječný žloutek, mléčné výrobky, rybí játra  

Nedostatek vitamínu: Projevuje se zhoršeným viděním za šera, vysycháním a častými záněty oční rohovky, suchou kůží, padáním vlasů, poruchami plodnosti, narušením dýchacího a trávicího traktu. 

Nadbytek vitamínu: Vyvolává bolesti hlavy, nevolnost, ztrátu vlasů, poruchy menstruace, poškození sleziny, jater a kostí. Předávkování vitamínem A je velmi nebezpečné především u těhotných žen, jelikož přispívá ke vzniku vrozených vývojových vad a může vyvolat i potrat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení