Vitamín E

Vitamín E (tokoferol) patří k nejdůležitějším přirozeným antioxidantům v našem těle. Jeho úkolem je chránit buňky a tkáně před toxickým vlivem reaktivních forem kyslíku. Tím zpomaluje procesy spojené se stárnutím organismu a také napomáhá hojení a regeneraci. Jeho pozitivní působení se využívá také jako prevence rakovinného bujení nebo při agresivní protirakovinné léčbě (chemoterapie, ozařování). Jeho účinky zesiluje vitamín C a selen, naopak by ale neměl být ve stravě přijímán společně se železem.  

Denní doporučený příjem: 12 mg/den 

Kde se vitamín nachází:  veškerá listová zelenina, špenát, brokolice, mangold, zelí, rostlinné oleje (kukuřičný, sojový, olej z obilných klíčků), ořechy, fazole, hrách, vaječný žloutek, sýry, máslo 

Nedostatek vitamínu: Jestliže ze stravy nepřijímáte dostatek vitamínu E, vystavujete se riziku nadměrné tvorby kyslíkových radikálů, které narušují tkáně a také membrány červených krvinek. Jejich poškození může vést až k anémii (chudokrevnosti). Ta hrozí také například novorozencům, jestliže žena v těhotenství zanedbává příjem vitamínu E. 

Nadbytek vitamínu: Vyvolává bolesti břicha, nevolnost, zvracení a průjem. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení