Dá se odstřihnout od minulosti?

"Tak se od minulosti odpoutej." Možná jste tuhle větu také od někoho slyšeli.

Jenže odstřihnout se od něčeho, co jsme třeba posledních několik let prožívali a je extrémně silně ukotvené nejen v mysli, ale i v emocích, není úplně možné jen tak ze dne na den, na jedno "kliknutí". Je to dlouhodobý proces, protože ty myšlenky, ty se nám budou neustále objevovat v mysli.

Je to jako dlouho budovaný řetěz, který chceme najednou přestřihnout nůžkami na nehty.

Můžeme ale udělat rozhodnutí, že se tím nebudeme už tolik trápit, a tolik zabývat. To je naše volba. Myšlenky a vzpomínky můžou nadále chodit, ale my je už nemusíme tolik živit svou pozorností. Nemusíme je dále rozvíjet ve své hlavě. Myšlenka sama o sobě nemá žádnou sílu – dělá to jen díky naší pozornosti, kterou jí věnujeme. Jinak myšlenka může přijít a když si jí nebudeme všímat, zase odpluje pryč.

Zkusme tedy, když se objeví negativní vzpomínky na náš minulý život, přesměrovávat svou pozornost na něco hezkého, co je v našem životě nyní. Může to být třeba i něco zdánlivě obyčejného, za co jsme ale velmi vděční. To nám pomůže v uvědomění, že náš život má stále hodnotu, ať už je naše minulost jakákoliv.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení