16 nejkrásnějších citátů z Malého prince

„Prosím, ochoč si mě!" řekla liška.

„Rád bych," odvětil malý princ, „ale nemám moc času. Musím objevit přátele a poznat spoustu věcí."

„Známe jen ty věci, které si ochočíme," řekla liška. „Lidé nemají čas, aby něco poznávali. Kupují
u obchodníků hotové věci. Ale přátelé nejsou na prodej, takže nemají přátele. Chceš-li přítele, ochoč si mě!"

„Co mám dělat?" zeptal se malý princ.

„Musíš být hodně trpělivý," odpověděla liška. „Nejprve si sedni kousek ode mne, na zem, do trávy. Já se budu na tebe po očku dívat, ale ty nebudeš nic říkat. Řeč je pramenem nedorozumění. Každý den si budeš moci sednout o kousek blíž..."

Kdo by neznal jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury od Antoine de Saint-Exupéry. Kniha obsahuje mnoho metafor a přirovnání, lze zde najít hluboké myšlenky a některé z nich najdete na následujících řádcích :).

Na FeelHappy najdete i tyto krásné produkty s citáty z Malého prince :) 

 

 1. Správně vidíme jen svým srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.
 2. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.
 3. Všichni dospělí byli kdysi dětmi, ale málokdo si to opravdu pamatuje.
 4. Když je člověku moc smutno, má rád západy slunce.
 5. U vás lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě, a přece nenalézají to, co hledají. A přesto by mohli, najít, co hledají v jediné růži nebo kapce vody. Ale oči jsou slepé. Musíme hledat srdcem.
 6. Člověk se vydává v nebezpečí, že bude trochu plakat, když se nechal ochočit.
 7. Ty jsi zatím pro mne jen malý chlapec podobný statisícům jiných malých chlapců. Nepotřebuji tě a ty mě také nepotřebuješ. Jsem pro tebe jen liška podobná statisícům lišek. Ale když si mě ochočíš, budeme potřebovat jeden druhého. Budeš pro mne jediným na světě a já zase pro tebe jedinou na světě.
 8. Řeč je pramenem nedorozumění.
 9. Dospělí sami nikdy nic nechápou a děti to hrozně unavuje, stále a stále jim něco vysvětlovat.
 10. Je třeba žádat od každého jen to, co může dát.
 11. A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá.
 12. Člověk nikdy není spokojený tam, kde je.
 13. Hvězdy jsou krásné, protože je na nich květina, kterou není vidět. Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu.
 14. Jestli někdo miluje květinu, která na milionech a milionech hvězd existuje jako jediný exemplář, stačí mu ke štěstí, když se na ni může jen dívat.
 15. To jsem rád, žes přišel na to, co tvému srdci chybí. Budeš moci domů.
 16. Vždy bude další příležitost, další přátelství, další láska, nová síla. Pro každý konec je vždy i nový začátek.

7 zajímavých informací o Antoine de Saint-Exupérym

 1. Narodil se v roce 1900 ve francouzském Lyonu a vyrůstal v bohaté rodině. Od mládí byl fascinován letectvím a v 21 letech se naučil létat.
 2. Saint-Exupéry začal svou kariéru jako obchodní pilot a létal pro francouzskou leteckou poštovní službu. Podnikl mnoho dálkových letů přes Středozemní moře a Saharu a často čelil obtížným a nebezpečným podmínkám.
 3. Saint-Exupéry o svých zkušenostech pilota napsal několik knih, mimo jiné "Noční let" a "Vítr, písek a hvězdy". Tyto knihy byly oceňovány pro své živé popisy krásy a náročnosti letu.
 4. V roce 1939 vydal Saint-Exupéry knihu "Malý princ", která vypráví příběh mladého prince, který cestuje z planety na planetu a poznává život a lásku. Kniha je známá svým jednoduchým, poetickým jazykem a hlubokým vhledem do lidské povahy a oblíbili si ji čtenáři všech věkových kategorií.
 5. V roce 1943 Saint-Exupéry vstoupil do francouzského letectva a létal na průzkumné mise nad Středozemním mořem. Během jedné z misí v roce 1944 zmizel a byl prohlášen za nezvěstného v boji.
 6. V roce 2000 byl ve Středozemním moři nalezen úlomek letadla, který byl identifikován jako vrak Saint-Exupéryho letadla. Jeho ostatky nebyly nalezeny a okolnosti jeho smrti zůstávají záhadou.
 7. Saint-Exupéry byl průkopníkem letectví a za svůj přínos v této oblasti byl oceněn několika medailemi.